Kdo má doma odšťavňovač, může si připravit celou řadu zeleninových šťáv té nejvyšší kvality. Stačí jen vědět, jaké plody využít, a mít je při ruce. Může to být mrkev, celer, okurka, červená řepa či dokonce zelí. Většina zeleniny, kterou odšťavňujete, je však využitelná pouze jako příloha k nějakému pokrmu, buď v syrovém nebo tepelně upraveném stavu. Například okurky jsou výborné na salát, mrkev podáváte strouhanou s jablkem za syrova, anebo dušenou jako přílohu k vařeným bramborám či do polévky, zelí tepelně upravené pro staročeskou kuchyni, syrové do salátu a kysané jako vynikající zdroj vitamínu C, a červenou řepu taktéž využijete jako přílohu.
Jistou výjimkou jsou v tomto směru rajčata. Můžete je totiž jíst jak syrové, tak i tepelně upravené přímo v podobě hlavního jídla – rajské omáčky nebo polévky. Rajská omáčka přitom patří k nejoblíbenějším pokrmům v našem jídelníčku a chutná dětem i dospělým.
K výrobě rajské omáčky vám mohou posloužit rajčata sklizená ze zahrádky, anebo upravená v podobě pasírované zeleniny, v kartonových krabičkách. Aby se ale do těch krabiček dostala, musí se o to někdo postarat, a to není tak jednoduché.
Ke skladování a přepravě rajčatové šťávy či pasírovaných kousků, a i k dalším druhům zeleniny či ovoce, se využívají IBC kontejnery. Jsou to speciální skládací plastové boxy ve tvaru kvádru, o značném objemu – jednoho tisíce litrů. IBC kontejnery https://www.schoellerallibert.com/cz/produkty/ibc%20kontejnery se skládají na sebe do velkých výšek, nosnost každého z nich je až pět tun, takže je můžete vyskládat až do výšky pěti pater. Jejich hranolový tvar umožňuje lépe využít přepravní prostor, v porovnání s různými sudy a barely kruhového půdorysu, čímž se šetří přepravní náklady, což je při velkých objemech přepravovaného zboží značným přínosem.
Ovoce a zelenina se v kontejnerech ukládají do vyměnitelných jednorázových plastových fólií, tím pádem odpadá pracné a drahé čištění a také kontaminace ukládaných surovin chemickými látkami.