Dieta, která spočívá ve zvýšeném příjmu bílkovin při současném odbourání tuků a sacharidů. Nejedná se o nic nového, protože se tato dieta objevila před 40 lety, jako výborná alternativa stravování.
Často tato dieta bývá označovaná jako bílkovinná, ketogenní či ketonová. První dva názvy jsou odvozené z hlavní složky diety, jedná se o bílkoviny neboli proteiny. Ketogenní či ketonová vychází zas z názvu procesu ketóza. Jedná se o přirozený stav metabolismu, kdy organismus vyrábí ketolátky z tuku a využívá je jako zdroj energie na místo obvyklých sacharidů.
Princip této diety:
Princip proteinové diety je velice jednoduchý. V základní verzi stačí jej nahradit či upravit v jídelníčku proteinovými pokrmy. Nejvíce bílkovin ve stravě najdete v některých masech, tvrdých sýrech, tvarohu nebo vajíčcích. Také se běžný oběd, který je složený sacharidy, proteiny nebo tuky, dá nahradit proteinovým koktejlem.
Jak by měl vypadat jídelníček proteinové diety?
Rozdíl mezi proteinovou dietou a normálním jídlem je ten, že se nahradí dvě až čtyři jídla proteinovým pokrmem. Určitě je důležité si pohlídat to, aby bylo správné složení pokrmů, tak aby tělu nechyběli žádné živiny.
Co nejíst:
Brambory, těstoviny, ovoce, všechny luštěniny, pečivo, alkoholické i nealkoholické nápoje, moučníky a dezerty, majonézy, nebo zeleninu s vyšším obsahem cukru.
Co jíst:
Drůbež, ryby, telecí, jehněčí či skopové, tvrdé sýry, tvarohy, jogurty, vejce, zeleninu či nízkotučné mléčné nápoje.
Výhody proteinové diety
Jde o zdravý způsob hubnutí. Zbavujete se především tukové tkáně. Jelikož tělo přijímá hodně proteinů, neubývá na svalové hmotě. Stav ketózy v těle vytváří pocit nasycenosti. Tudíž nemáte nervozitu z hladu.
Nevýhody proteinové diety
Není vhodná pro lidi, kteří mají nemocné játra či krev. Nemohou jí dodržovat kojící matky či dospívající děti. Jídelníček není pestrý, opakují se stejná jídla.