Život pravých japonských gejš byl velmi náročný a také se velice rychle proměňoval. Musely držet krok s trendy své doby, které se hodně často měnily. Byly to opravdové umělkyně, uměly spoustu věcí a mohly prakticky cokoliv, ale jedna věc pro ně byla nedosažitelná…láska.
Profese gejš vznikla už v roce 1868. Gejšou mohla být pouze žena. Aby se žena mohla stát gejšou musela dlouze a pilně studovat. Mladá studentka na gejšu se nazývala maiko. Studium bylo velmi náročné a trvalo několik let. Maiko měly kromě studia také spoustu jiný povinností, pomáhaly v domě, doprovázely gejši ze "svého domu" a sloužily jim jako pomocnice. Maiko, jako mladé dívky nosily mnohem barevnější oblečení, než směla nosit gejša, včetně doplňků ve vlasech, také měly mnohem jednodušší účes.
Gejša se už také musela líčit, používaly tzv. Oshiori. Jednalo se o bílou pudrovitou barvu. Gejša jím měla natřený krk, obličej, část dekoltu a dokonce i zad. Okolo vlasů a vzadu na krku byla ale barva vynechána. Bylo to z důvodu, aby šlo na první pohled vidět, že jde pouze o masku. Muži toužili po tom vidět pravou tvář gejši. Vzrušovala je ta představa.
Bylo také velmi moderní černit si zuby.
V momentě, kdy byla maiko povýšena na gejšu jí bylo do vlasů vetřen vosk a taky musely začít jinak spát. Neměly klasické polštáře, ale malé podhlavníky pod krkem. A aby se gejša naučila spát správně a nepadala ji hlava, měla všude kolem rozsypanou rýži. Pokud ji hlava spadla musela znovu ke kadeřníkovi a absolvovat znovu celý proces vetření vosku, který byl bolestivý a velmi nepříjemný.
Klasickým oděvem gejš bylo kimono, měnila se podle ročních období a módy, ale každé kimono bylo z pravého hedvábí.
Gejši nebyly sexuální pracovnice, ale v historii byl zakořeněn rituál mizuage kdy gejša přišla o panenství. Za tento obřad platili ti nejbohatší muži a gejša tím obvykle zaplatila svůj dluh domu kde byla vychována.
Jestli, ale gejši po něčem toužily bylo to mít svého patrona tzv. dannu, který platil jejich veškeré výdaje.
Gejši měly hlavně za úkol bavit zákazníky v čajovnách, tančit a hrát na hudební nástroje. Gejša je v Japonsku velmi důležitý pojem, který je zakořeněn hluboko v jejich historii a jde o významnou tradici, která je známá po celém světě.