Lidé, kteří se narodili v devadesátých letech a dříve, znali úplně jinou dětskou zábavu a s láskou a ni vzpomínají. Pokud patříte k této generaci, zcela jistě si vzpomenete na dětské hry jako je cukr káva limonáda, hra na schovávanou, vybíjená, hra na policisty a zloděje a podobné. Také patřilo mezi klasickou dětskou zábavu např. skákání gumy nebo panáka. Dnešní děti takové hry ale vůbec neznají, většina z nich stráví velkou část dětství u počítače. Je to škoda, nebo se tak mohou vyvíjet schopnosti těchto malých dětí? Pokud tráví mnoho času u počítače, vzdávají se tak pohybu na čerstvém vzduchu.
Toto může vést k dětské obezitě, k malé fyzické zdatnosti a ke snížení imunity. Také je pravděpodobné, že to povede ke zhoršení zraku v důsledku dlouhého pohledu do monitoru. Na druhou stranu si tak mohou vycvičit svůj postřeh, logické myšlení apod. v závislosti na tom, jaké hry hrají. V současné době získávají stále více na oblibě střílečky, kde je cílem zabít co nejvíc nepřátel. Dle různých výzkumů mohou tyto hry ovlivnit chování dítěte, které může trpět například agresí vůči svým vrstevníkům.
Počítačové hry se navíc stávají stále reálnější. Děti mohou využívat nejen obrazovku počítače, ale např. 3D brýle, kde si připadají, jako by se v dané hře přímo nacházeli. Pro dítě pak může být těžko rozeznatelné, co je realita a co ne. Mohou potom používat násilí k vyřešení sporů ve školce a ve společnosti. Obecně se doporučuje dávat dětem hry, které jim mohou v něčem pomoci, např. mohou zlepšit logické myšlení nebo naučit děti číst. Také jsou aplikace, které děti mohou naučit noty, hrát na nějaký hudební nástroj nebo se třeba naučit nějaký jazyk. Takovéto hry a aplikace jsou určitě přínosem. Rodiče by však také měli dbát zřetel na to, aby měl jejich potomek dostatek pohybu. Není proto od věci přihlásit ho na nějaký sport, který vykompenzuje dobu, kdy sedí ve škole či doma u počítače či tabletu.