Březen je měsíc plný výjimečností. Každoročně se k němu váže hned několik pranostik, které buďto vláhu vítají a slibují bohatou úrodu, nebo naopak předpovídají sucho. Všichni se ale těšíme na to jediné. Na oteplení, a to abychom mohli započít práce na zahradě. Příroda se konečně zazelená, ale přeci jenom je potřeba chvíli počkat, protože když začneme příliš brzo, připraví nás počasí o úrodu. Obdělávání půdy, hnojení, rytí nebo stříhání stromků a keřů, to totiž není jen tak.
Letitým pozorováním během svých prací na zahrádce, vysledovali naši předkové změny počasí, které převedli do pranostik, jež jsou ve většině případů pravdivé. Hospodáři se zaměřili především na návrat ptáků, kteří houfně odlétají na jih, a také kdy se objevují první žížaly nebo které dny prší či je velké sucho. Pak tedy věděli, že podle sv. Řehoře I. Velikého, který slaví svůj svátek 12. března, přichází takzvaná Řehořská zima, která trvá až do 24. března. Předpoklad pro toto chladné období je více než šedesát procent. Odtud pak praví pranostika: O svatém Řehoři mrazy přituhnou a vše umoří. Nejznámější je však pranostika: Na sv. Řehoře led pluje do moře a také Na sv. Řehoře čáp letí od moře, líný sedlák, který neoře. Po této zimě by mělo na sv. Josefa, tedy 19. března, přijít konečně jaro. Podle pranostik však bude březen ještě chladný. Jaké pranostiky se ke studenu vážou?
· Březnové slunce má krátké ruce.
· Jestli březen kožich stáhl, duben rád by po něm sáhl.
· V březnu sedlák stromy ořezává, ale kabát ještě nesundává.
Březen je také přelomový měsíc mezi jarem a zimou, očekávaný všemi, od zahradníků po hostinské konče. Ovšem stále platí, že Napadlý sníh březnový oseníčku nehoví. O březnu se také říká, že se podle něj pozná, jaký bude následující rok. Totiž Zima, kterou březen nese, s námi ještě dlouho třese nebo také Suchý březen, mokrý máj, bude humno jako ráj. Naši prarodiče často používali rčení, že Pokud v březnu kukačka kuká a čáp klape, dočkáme se teplého léta. Vážně to platí? Pranostik o měsíci březnu je vážně hodně, třeba:
· Mráz po svatém Josefu neublíží už květu.
· V březnu prach – jistý hrách.
· Březen bez vody – duben bez trávy.
Mohli bychom stále pokračovat, nejvíce jich je asi k datu kolem svatého Řehoře, ovšem našly by se pranostiky den po dni.